Smještaj u srednjim školama:
Smještaj može biti internatskog tipa ili smještaj u Američkoj prodici.
Privatne srednje škole mogu imati sopstvene internate za smještaj učenika u kojima borave i supervizori koji vode računa o deci i njihovim potrebama. Sa druge strane internat može podrazumijevati i kuću zakupljenu od strane škole koje se koriste za smještaj studenata i egzistiraju kao internati. Smještaj se fizički ne mora nalaziti pored same škole te je u tim slučajevima studentima organizovan transport do škole i sportskih terena. Američka kultura je takva da internati u startu (na početku godine kada dolaze novi učenici) nisu u potpunosti opremljeni da bi učenici mogli da opreme prostor po sopstvenom nahođenju. Od škole do škole zavisi sto će se u sobi nalaziti a sto će učenici sami morati da nabave (uz pomoć nadležnih supervizora naravno). Posteljina je npr. nešto sto se nikada ne dobija već svako za sebe kupuje.
Druga opcija je smještaj u porodici. Američke porodice su pažljivo odabrane od strane škole. Porodica je tu da Vam pruži podršku i oslonac za sve vrijeme boravka, kao i da ga učini što prijatnijim. Svo vrijeme, bićete dio američke porodice u koju ćete ponijeti i dio crnogorskih običaja i tradicije, i biti „ambasador“ naše zemlje.
Sistem školovanja:
Srednje obrazovanje u Americi organizovano je u četiri školske godine – deveti (freshman), deseti (sophmore), jedanaesti (junior) i dvanaesti (senior) razred. Određene škole imaju mogućnost pohađanja Prep godine (Preparatory) što u prevodu znači pripremna godina. Ona služi za sve one koji iz bilo kog razloga nisu uspjeli da upišu univerzitet ili su možda i uspjeli ali bi željeli da upišu bolju školu te upisuju pripremnu godinu tokom koje popravljaju ocjene iz srednje škole i pripremaju testove neophodne za upis na univerzitete (SAT I TOEFL). Uz sve ovo, naravno, učenici se bave sportom na nivou koji je bolji od srednjoškolskog a slabiji od univerzitetskog i daju sebi godinu dana da napreduju, razviju se i budu viđeni od strane koledž trenera koji izuzetno prate prep takmičenja.
Školska godina počinje krajem avgusta ili početkom septembra mjeseca svake godine.
Američki sistem školovanja je MNOGO drugačiji nego u Crnoj Gori. Učenici u srednjim školama imaju dosta veći izbor predmeta, dakle sami biraju predmete, ali ipak imaju jednu “normu” koju moraju da zadovolje. Ta norma je u obliku poena, odnosno “credits”. Sistem propisuje jedinstvenu minimalnu normu koju svaki učenik do kraja školovanja mora da zadovolji da bi diplomirao.
Inače škole u Americi se razlikuju od naših po svemu pa i po veličini. Škole su često male, sa malim brojem učenika. Odjeljenja su znatno malobrojnija a sve sa ciljem kvalitetnije nastave i mogućnosti posvećivanja veće pažnje od strane profesora svakom učeniku ponaosob. Ucionice su međusobno odvojene, i učenici se premještaju iz učionice u učionicu, a ne obrnuto, kao što je slučaj kod nas.
Usmeno odgovaranje ne postoji već se ispitivanje (testiranje) vrši isključivo u pismenoj formi. Testovi se obično ne rade cio čas i ocjenjuju se sa A, B, C, D ili E. A je ekvivalent našoj petici dok je E nedovoljna ocjena.
Profesori non stop zadaju domaće zadatke koji nose određeni broj poena. Što ih više i bolje uradite više poena dobijate. Domaći zadaci predstavljaju veoma značajan stub američkog obrazovnog sistema te im profesori pridaju veliki značaj.
Zalaganje na časovima je takodje od izuzetne važnosti. Javljanje i diskusuja i svaki vid aktivnog učešća u aktivnostima na času o toj materiji koja se trenutno obrađuje se izuzetno vrednuju. Sve od vas zavisi, morate biti aktivni ako želite da budete uspješni!
Koje troškove finansiram sam?
- Mogući troškovi upisne aplikacije – potrebno je da posjedujete kreditnu karticu npr. Master Card, VISA, American Express
- Troškovi zdravstvenog osiguranja ($400 do $800 na godišnjem nivou)
- Troškovi knjiga (u većini slučajeva su troškovi knjiga pokriveni stipendijom)
- Svaka škola može imati dodatne takse ( atletska taksa, taksa za polaganje upisnih testova…) koje ogu da izazovu par stotina dolara dodatnih troškova.
- Troškovi ambasade:
*Taksa za dobijanje vize 160 američkih dolara, plaća se karticom na sajtu ambasade
*SEVIS ( program za praćenje ucenika) 200 americkih dolara, plaća se putem interneta i isključivo karticama za internet plaćanje npr. American Express, Diners club, Master Card, VISA
- Troškovi avionske karte
- Džeparac i ostali životni troskovi – Džeparac je obaveza roditelja. Troškove poput izlazaka, telefonskih razgovora, ekskurzija, putovanja, pribora snosite sami. Može se otvoriti račun u Americkoj banci na koji se može slati novac.