Dodatne informacije za univerzitet

TESTOVI ZA UNIVERZITE SAT/TOEFL

SAT

SAT Reasoning Test (test rasuđivanja) je standardizovani test koji je neophodan za upis na većini američkih koledža i univerziteta.

Što sačinjava SAT ispit? SAT ispit traje 3 sata i 45 minuta i sastoji se iz tri dijela, od kojih svaki donosi od 200 do 800 bodova. To su matematika, kritička analiza teksta i pisanje sastava. Test se zasniva na principu više ponuđenih odgovora za svako pitanje, a izuzetak su pisani esej i deset pitanja iz matematike.

Kada i gdje mogu da polažem SAT ispit? SAT ispit se polaže šest puta godišnje van SAD. U Beogradu se ispit polaže u internacionalnoj školi na Senjaku (www.isb.rs) i u Medjunarodnom akademskom centru.  Rezultati se objavljuju od 4 do 6 nedelja nakon polaganja ispita.

Kako da se prijavim za polaganje SAT ispita? Možete se prijaviti putem Interneta pomoću kreditne kartice. Internet adresa je www.collegeboard.com – potrebno je da otvorite nalog na sajtu i da krenete u proces registracije. Ukupna cijena polaganja testa je 86 američki dolar.

TOEFL iBT

Sto je TOEFL? TOEFL (Test of English as a Foreign Language) je standardizovani ispit kojim se provjerava nivo znanja engleskog jezika kada su u pitanju strani studenti, oni kojima engleski nije maternji jezik. Skoro svi američki koledži i univerziteti postavljaju polaganje tog ispita kao osnovni preduslov za prijavljivanje stranih studenata za upis.

Test ispituje sve četiri jezičke veštine potrebne za efektnu komunikaciju: govor, slušanje, čitanje i pisanje.

Kako izgleda i test?

Sekcija testa Broj pitanja Vrijeme
Čitanje 36-70 pitanja 60–100 minuta
Slušanje 34-51 pitanja 60–100 minuta
ODMOR 10 minuta
Govor  6 zadataka 20 minuta
Pisanje 2 zadatka 50 minuta

Broj poena koje kandidat može da dobije kreće se od 0 do 120. Svaka od sekcija (čitanje, pisanje, slušanje i govor) donosi od 0 do 30 poena.

PRIJAVA ZA ISPIT Prijava za TOEFL® iBT vrši se preko Internet sajta organizatora ispita –

www.toefl.org.Potrebno je da na sajtu www.toefl.org otvorite besplatni nalog koji će Vam kasnije služiti za primanje rezultata i prijavu ispita.

Na kraju procedure biće Vam potrebna kreditna kartica da potvrdite prijavu i rezervišete mjesto.TOEFL® iBT se polaže nekoliko puta mjesečno na više lokacija u Srbiji: Beogradu, Nišu i u Subotici.

Ukupna cijena polaganja testa je 180 američki dolar.

Ispite prijavite ranije, jer je broj mesta ograničen!

Koja se liga igra na univerzitetima? Za razliku od nama poznatih sportova i klubova na svim nivoima takmičenja, u SAD se amaterski sport isključivo odigrava u univerzitetskim ligama. Postoje dvije glavne organizacije univerzitetskog sporta, a svaka od njih je podijeljena na nekoliko divizija. To su:

  • NCAA: “National Collegiate Athletic Association” ( www.ncaa.org ) i
  • NAIA: “National Association of Intercollegeiate Athletics” ( www.naia.org )

Univerziteti se razvrstavaju u 5 divizija (3 NCAA i 2 NAIA) po raznim kriterijumima, kao što su veličina univerziteta, broj ponuđenih sportova i tome slični faktori – a ne, kao što je uobičajeno u evropskim klubovima, prema kvalitetu ekipa. Tako se događa da su najbolje ekipe iz NCAA division II znatno bolje nego ekipe iz NCAA division I sa donjeg i srednjeg dijela ljestvice.

Postoji i glavna organizacija viših škola, takozvanih “Junior college” u kojima se takođe studenti takmiče i koje daju sportske stipendije. To je:

  • NJCAA: “National Junior College Athletic Association” ( www.njcaa.org ).

Ponekad je Junior college idealan izbor za početak studija u SAD, jer je lako izvodljivo prebaciti se kasnije na koledže ili univerzitete, odnosno četvorogodišnje studije.

Za učestvovanje u NCAA i NAIA Divizijama I i II obavezna je on-line prijava i sportska licenca za nastup!

Sto karakteriše američki vid obrazovanja i koje su njegove prednosti? Američki način obrazovanja znatno se razlikuje od evropskih. Osim što postoje organizovana sportska takmičenja i mogućnost dobijanjasportske stipendije, postoji i nekoliko drugih razlika u sportskom i akademskom smislu.

a) fleksibilnost

Ukoliko to žele, studenti mogu izabrati konkretnu materiju iz koje žele dobiti diplomu tek posle 2 godine od početka studija. Tada prve 2 godine studija u rubrici “major”, sto označava koncentraciju predmeta, a kasnijediplomu, može stajati “undecided”. To je moguće promeniti u bilo kom trenutku, a do tada je moguće slušati i polagati opšte predmete ili predmete po izboru u cilju istraživanja vlastitih interesovanja. Ukoliko još uvijek ne znate sto tačno želite da studirate ova opcija je idealna za vas.

b) semestri i trimestri

Akademska godina se može sastojati od 2 semestra ili 3 trimestra, a to zavisi od politike svakog pojedinacnog univerziteta. Ukoliko je nastava podeljena na semestre (kao sto je slucaj na vecini univerziteta), prvi semestar traje od septembra do decembra, a drugi od januara do maja. Postoji i opcija ljetnje škole, kao treći semestar. Ako je nastava podijeljena u trimestre, akademska godina se dijeli na 3 intervala u istom godišnjem periodu, od avgusta do maja.

c) krediti

Da bi diplomirao, svaki student mora kompletirati u prosjeku 120 kredita. To iznosi izmedu 15 i 20 kredita po semestru (dva semestra po godini). Svaki predmet racuna se u prosjeku 3 do 4 kredita. Studenti biraju predmete na početku semestra po svojoj želji. Za studenta-sportistu to je od neprocjenjivog značaja jer se može posvetiti svakodnevnim treninzima a da to ne utiče na završavanje fakulteta.

d) Ocjenjivanje (GPA)

Sistem ocjenjivanja je različit od naseg i mnogih evropskih sistema školovanja. Ocjene su gradirane u rasponu od A do F, pri čemu je: A = 4 boda (istovjetno kao naša ocjena 5) ,B = 3 boda, ,C = 2 boda, D = 1 bod (najniža prolazna ocjena), F = Fail (označava nedovoljno znanje, odnosno ponavljanje predmeta). Za dobijanje diplome Bachelor, treba imati prosjek C ili prosek 2.0 GPA (grade point average). Taj prosjek je potrebno održavati i zbog sportskih takmičenja, jer svaki prosjek ispod navedene granice znači gubitak prava nastupanja u u sportskim takmičenjima i ugrožava mogućnost obnavljanja sportske stipendije iz godine u godinu.

Za diplomu Master treba imati prosek B ili 3.0 GPA.

e) odnos profesor – student

Američki univerziteti su sjajno opremljene institucije velikih mogućnosti. Studiranje je više prilagođeno pojedincu nego sto je to slučaj kod nas ili u nekoj od drugih evropskih zemalja. Grupe koje zajedno prate nastavu najčešće su sastavljene od 20-ak studenata sto omogućuje profesorima da posvete više pažnje i vremena svakom pojedincu. Odnos između profesora i studenata je veoma blizak i često profesori daju studentima i svoje privatne telefonske brojeve za slučaj da su im potrebna dodatna objašnjenja i pomoć. Za sportiste je ovo još jedna od prednosti, jer mogu tražiti i besplatno dobiti dopunske individualne časove iz predmeta iz kojih im je to potrebno.

Koji su uslovi studiranja na americkim univerzitetima?

Uslovi za upis na univerzitet sa sportskom stipendijom su isti kao i za sve ostale studente i ne postoje izuzeci. Da bi se studiralo u SAD potrebno je završiti neophodnih 12 godina školovanja, osim u pojedinim saveznim državama koje dozvoljavaju upis na Junior college i sa trogodišnjom srednjom školom. Ukoliko si već student na nekom fakultetu, postoji mogućnost da uz priznanje već apsolviranih semestara upišeš studije u SAD. U ovim slučajevima postoje složeni propisi po pitanju starosnog ogranicenja za sportiste, koji se proveravaju ponaosob za svaku diviziju i organizaciju.

Koja je razlika između College i University?

Razlika izmedu College i University je samo nominalna. Podela na College i University odnosi se na velicinu fakulteta i slične kriterijume. Za vas je najvažnije da obije institucije dodjeljuju važeću Bachelor diplomu.

Gdje ću biti smjesten za vrijeme studija?

Smještaj zavisi od univerziteta na koji se upisujete. U praksi postoje dvije opcije – u studentskom domu (on campus) ili u stanu (off campus). Najčešća izabrana opcija je boravak u studentskom domu, i mi je preporučujemo za početak studija radi bržeg upoznavanja studenata i prilagođavanja studentskom životu. Campus je ponekad veličine jednog manjeg grada, s obzirom da neki univerziteti imaju po 20,000-30,000 studenata. Neki univerziteti nemaju sopstveni Campus, i tada studenti žive u stanovima, ali se novopridosli sportisti po pravilu pridružuju kolegama iz ekipe koji će pomoći novajlijama u što bržoj adaptaciji.

Gdje ću se hraniti?

Na Campusu postoji restoran u kojem se hrane svi studenti, pa tako i sportisti. Ukoliko se student odluči za život off-campus, sam (sa cimerima) priprema hranu.

Koja je vrijednost stipendije?

Vrijednost stipendije koja će vam biti ponuđena zavisi isključivo od trenera koji vam je dodjeljuje, odnosno od njegove procjene koliko mu “vrijedite”. Realna je opcija dobijanja pune sportske stipendije koja pokriva 100% troškova (školarina, stanovanje i hrana). Student ne dobija novac, već jednostavno uz račun za školovanje dobija i stipendiju kojom to podmiruje. Uobičajeno je da stipendija pokriva između 70% i 100% troškova.

Koje troškove finansiram sam?

  • Prijava testova: Prijava za SAT test iznosi 86 americkih dolarai prijava za TOEFL test iznosi 180 americkih dolara.

Oficijalno slanje rezultate testova odredjenoj školi: 11 američkih dolara za SAT i 18 američkih dolara za Toefl

  • Prijava za NCAA iznosi 120 američkih dolara i prijava za NAIA

Slanje dokumentacije brzom poštom za Ameriku je oko 30e- cijena FedEX brze pošte, plaća se kuriru pri predaji pošiljke.

NAPOMENA: Prijava testova ( SAT,Toefl ), prijava NCAA Eligibility Center i NAIA Eligibility Center, se vrši isključivo karticama za plaćanje preko interneta ( o mogućnosti kartica je najbolje raspitati se u matičnoj banci ) Najbolje bi bilo da posedujete kreditnu karticu npr Master Card, VISA, American Express, Diners club.

    • Mogući troškovi za aplikaciju – potrebno je posjedujete kreditnu karticu npr. Master Card, VISA, American Express
    • Troskovi ambasade:

1. Taksa za dobijanje vize 160$ plaća se putem interneta internet karticom

2. SEVIS ( program za praćenje učenika) 200$ plaća se putem interneta I isključivo karticama za internet plaćanje npr. American Express, Diners club, Master Card, VISA

    • Troškovi avionske karte
    • Džeparac i ostali životni troškovi. U Americi možete da otvorite i račun u banci, gdje Vam roditelji mogu uplaćivati novac
    • U dodatne troškove mogu spadati i troškovi zdravstvenog osiguranja i troškovi knjiga. U većini slučajeva troškovi zdravstvenog osiguranja i troškovi knjiga su pokriveni stipendijom.

Da li je moguće raditi u SAD uz studiranje i studentsku F-1 vizu?

Uz ovaj odgovor, smatramo da je korisna i informacija da vam je potrebna početna finansijska podrška, barem za prvih par mjeseci u SAD. Svaki student smije raditi na Campusu (bilo koji posao) od samog početka studija, dok je posao van Campusa legalan tek nakon određenog boravka.

Za koji period se dodjeljuje stipendija?

Sportske stipendije se dodjeljuju na jednu, dvije, tri, četri godine. Postoji nepisano pravilo među trenerima da se stipendija iz godine u godinu ne smanjuje, tj. da se automatski u sledećoj godini daje minimalno ista stipendija kakvu student ima u tekućoj godini. U slučaju eventualnih povreda koje sprečavaju tvoj nastup u sportskom takmičenju treneri postuju moralni kodeks.

Mogu li izgubiti pravo na stipendiju?

Sportsku stipendiju možes izgubiti zbog loše igre, takođe ako ne poštujes pravila života na Campusu ili ukoliko tvoje akademsko napredovanje (minimalni GPA od 2.0) nije dovoljno za nastavak takmičenja u ligi i sl.